AKTUALNOŚCI, strona 1:
Gminny Dzień Dziecka
Gminny Dzień Dziecka
7 czerwca 2026 roku Park Dworski Hrabiów Wodzickich w Porębie Wielkiej wypełnił się radością, kolorami i dziecięcym śmiechem podczas wyjątkowego wydarzenia – Gminnego Dnia Dziecka, zorganizowanego przez Gminną Bibliotekę i Ośrodek Kultury w Niedźwiedziu przy współpracy z Gminą Niedźwiedź oraz Gorczańskim Parkiem Narodowym. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie.
czytaj dalej... na temat: Gminny Dzień DzieckaMAJÓWKA U ORKANA
W minioną sobotę mieliśmy przyjemność uczestniczyć w kolejnej edycji Majówki u Orkana, która odbyła się w malowniczej scenerii Orkanówki w Koninkach.
czytaj dalej... na temat: MAJÓWKA U ORKANAEDUKACJA REGIONALNA
W dniu 25.06.2026 r. w Gminnej Bibliotece i Centrum Kultury w Niedźwiedziu odbyły się kolejne zajęcia edukacji regionalnej. Tym razam, już po raz drugi, przybyli do nas uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Władysława Orkana w Porębie Wielkiej..
czytaj dalej... na temat: EDUKACJA REGIONALNAspotkanie autorskie- Michał Wójcik
Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z Michałem Wójcikiem uż w najbliższy poniedziałek, 25 maja o godzinie 17:00
czytaj dalej... na temat: spotkanie autorskie- Michał Wójcik
XIX Zlot Szkół im. Władysława Orkana
EDUKACJA REGIONALNA
W dniu 19.05.2026 r. w Gminnej Bibliotece i Ośrodku Kultury w Niedźwiedziu odbyły się kolejne zajęcia w ramach cyklu edukacji regionalnej pn. NASZE DZIEDZICTWO.
czytaj dalej... na temat: EDUKACJA REGIONALNA96. rocznica śmierci Władysława Orkana
96. rocznica śmierci Władysława Orkana - piewcy Gorców i Podhala
czytaj dalej... na temat: 96. rocznica śmierci Władysława OrkanaDZIEŃ DZIECKA
JUŻ 7 CZERWCA ZAPRASZAMY na wyjątkowe obchody Dnia Dziecka w Gminie Niedźwiedź! Park Dworski Hrabiów Wodzickich w Porębie Wielkiej. Start: godz. 14:00
czytaj dalej... na temat: DZIEŃ DZIECKAZajęcia biblioteczne
Dzisiaj mieliśmy przyjemność gościć dzieci z Zespół Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Podobinie.
Podczas zajęć dzieci dowiedziały się:
➡na czym polega praca w bibliotece,
➡jak zostać czytelnikiem,
➡ w jaki sposób założyć kartę biblioteczną
Nie zabrakło również części artystycznej – uczestnicy wykonywali „bajkowe misie” oraz stworzyli prace plastycznezwiązane z biblioteką, które ozdobią naszą gazetkę.
Na zakończenie zajęć dzieci wręczyły pani bibliotekarce piękną laurkę , oraz złożyły całemu zespołowi GBiOK serdeczne życzenia za co bardzo dziękujemy
Spotkanie autorskie dr Doroty Majerczyk
Wczoraj w Gminnej Bibliotece i Ośrodku Kultury w Niedźwiedziu odbyła się promocja książki dr Doroty Majerczyk „Tradycje Muzyczne Górali Zagórzańskich” ????????
Spotkanie było okazją do poznania bogactwa zagórzańskiej kultury muzycznej, dawnych tradycji oraz historii związanych z muzyką i folklorem naszego regionu. Uczestnicy mieli możliwość wysłuchania interesujących opowieści oraz rozmów poświęconych dziedzictwu kulturowemu Górali Zagórzańskich.
Dziękujemy wszystkim gościom za obecność i wspólnie spędzony czas ❤️
czytaj dalej... na temat: Spotkanie autorskie dr Doroty MajerczykSpotkanie autorskie dr Doroty Majerczyk
Gminna Biblioteka i Ośrodek Kultury w Niedźwiedziu zaprasza na spotkanie autorskie z dr Dorotą Majerczyk, promujące jej najnowszą książkę „Tradycje muzyczne Górali Zagórzańskich”.
Spotkanie odbędzie się 11 maja o godz. 16:00 w Domu Kultury w Niedźwiedziu.
EDUKACJA REGIONALNA
Majowe zajęcia w ramach cyklu edukacji regionalnej pn. „NASZE DZIEDZICTWO” prowadzonego w Gminnej Bibliotece i Ośrodku Kultury w Niedźwiedziu rozpoczęliśmy wspólnie z uczniami klasy 7. ze Szkoły Podstawowej im. Katarzyny Smreczyńskiej w Koninie. Tematem przewodnim tego dnia warsztatowego był chleb – jego znaczenie w życiu codziennym naszych przodków oraz miejsce w zagórzańskiej kulturze. Wspólnie z młodzieżą przeszliśmy drogę od ziarna do chleba, rozpoznawaliśmy gatunki zbóż oraz zgłębiliśmy tradycję żniwną naszego regionu zwaną „ograbkiem”. Piękną, dawną, rodzimą gwarą z Koniny opowiedziała nam o niej w nagraniu przedstawicielka odchodzącego pokolenia, dla której ten element kultury stanowił jeszcze żywe doświadczenie. Ponadto uczniowie wzięli udział w zajęciach z zakresu emisji głosu, na których doskonalili technikę śpiewu białego w oparciu o melodie przyśpiewek towarzyszących dawnemu „ograbkowi”. Na zajęciach muzyczno-tanecznych uczestnicy warsztatów poznali kolejne tańce zagórzańskie. W GBiOK-u w Niedźwiedziu po raz kolejny rozbrzmiały skrzypce i śpiew młodzieży. Podczas warsztatów plastycznych uczniowie tworzyli natomiast tradycyjne lalki, które, wraz z wiedzą jaką wynieśli z zająć, mieli symbolicznie przekazać najmłodszym członkom swoich rodzin.
czytaj dalej... na temat: EDUKACJA REGIONALNAAKCJA FLAGA W GMINIE NIEDŹWIEDŹ
ODBIERZ FLAGĘ





